Požehnání rodinám

Zítra o svátku Křtu Páně bude mše svatá z farnosti online na farním facebooku v 9:00. Od 10 do 12 hodin se bude podávat ve farním kostele eucharistie a bude se zpovídat. Zároveň se bude udělovat zvláštní požehnání rodinám s dětmi v kapli svatého Inocence. Všichni jste zváni.

SVÁTEK KŘTU PÁNĚ

Pán Ježíš nepotřeboval křest. Je vtělený Boží Syn, jak vyznává křesťanské vánoční poselství, a tedy nepotřebuje žádnou formu očisty a odpuštění. Je svatý. Jeho křest v Jordánu je opravdu výrazem pokory, se kterou se sklání k nám lidem zatíženým hříchem, aby se tak zařadil do zástupu kajícníků a tímto způsobem nám vyjádřil láskyplnou solidaritu.
Tak se Kristus ve křtu stává „hasičem“, který se dobrovolně vrhá do plamenů, aby z nich vytáhl nás, hořící oběti. K celkovému osvětlení významu Kristova křtu nejlépe poslouží evangelia. Ta totiž nejsou pouhými popisy událostí z Kristova života, ale svědectvím víry prvotní církve, která vyrostla z tajemství Krista a jeho poslání, jak je pozvolna jeho učedníci pod vlivem Ducha Svatého odkrývali, hlásali, zapisovali, a tak i vysvětlovali. A sem patří i Kristův křest. Vyjděme tedy z evangelií. Všechny čtyři zmiňují Kristův křest různým způsobem, to podstatné je u nich však společné. Především je zjevné, že křtem je Kristus veřejně představen Izraeli, a může tak zahájit svoji činnost. Tím, kdo Ježíše uvádí, je Jan Křtitel. K němu přichází Pán s žádostí o křest a on také zprostředkovává a odhaluje význam jeho křtu. Děje se to nejprve zdráháním. Jan si uvědomuje, že ho Ježíš převyšuje. Naopak on, služebník, který není hoden Pánu rozvázat řemínek u opánků, by měl být pokřtěn od Ježíše. Nakonec přece jen na Kristovo naléhání svoluje, aby naplnil vyšší, Boží spravedlnost.
V této poslušnosti tedy Jan dosvědčuje svoji podřízenost Vyššímu, kterého zpřítomňuje Ježíš. Zároveň naznačuje, že tato Kristova novost neruší to staré, ale vyrůstá z něj, neboť přichází „skrze křest Jana“.