Svatodušní vaječina

V neděli 23. května 2021 se v 15:00 uskuteční májová pobožnost v kostele Sv. Jakuba. Po ní bude na farní zahradě svatodušní vaječina, na kterou jste zváni. S sebou si přineste dvě vajíčka a dobrou náladu.

Odkud se vzal zvyk smažit na Letnice vaječinu, se vlastně neví. Zaměstnanec kanceláře biskupa opavsko-ostravské diecéze Pavel Siuda řekl, že o významu smažení vaječiny není v církevních knihách téměř nic. “Domníváme se, že vejce je starým symbolem života a vyfouklé kraslice znázorňují prázdný hrob. Smažení vaječiny má připomenout konec velikonočních svátků,” řekl a dodal: “Lidé celé tyto svátky uzavírají jídlem z vajec. Vařená vejce jsou na stole už o velikonočním pondělí. Na to svatodušní smaží lidé vaječinu.”