Synodní setkání farnosti

Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v 19:00 v rámci Hovorů o víře bude v naší farnosti zapojit se do diskuzí a přemýšlení nad tématy celocírkevní synody vyhlášené papežem Františkem.

Budeme diskutovat nad tématy duchovního života, nad osobním zapojením se do církevního společenství a nad misijním posláním farnosti.

První fáze světové synody potrvá od 17. října do dubna 2022 v místní církvi, druhá kontinentální fáze naváže v létě příštího roku a závěrečné generální shromáždění biskupů (biskupská synoda) se má sejít v Římě v říjnu 2023. Pět členů národního synodálního týmu schválili čeští a moravští biskupové 5. října, ti budou zodpovědní za koordinaci synodálního procesu. Tým povede P. Prokop Brož, teolog, bývalý děkan KTF a člen redakční rady Perspektiv KT. „Už první reakce naznačují, že nám diecézní fáze synody může dopomoci k tomu, abychom se vymanili z rezignovanosti a ztráty zápalu pro život církve a objevili novou spontánnost a otevřenost vůči Duchu Svatému,“ zamýšlí se P. Brož. „První fáze chce v naslouchání druhým probudit nadšení a radost z církve v konkrétních společenstvích lidí. Romano Guardini na začátku 20. století napsal, že ‚církev ožívá v duších lidí‘. Přijde mi, že synoda chce toto společné nadšení pro Kristovu církev znovu věřícím univerzální církve dopřát,“ dodává pro KT. Jeho tým nyní koordinátorům z diecézí připraví materiály tak, aby v jednotlivých farnostech i dalších společenstvích mohla proběhnout „krátká a intenzivní fáze“ synodální cesty. Od října do ledna se budou setkávat skupinky a probírat u různých témat své zkušenosti, přání a očekávání. „Synoda má pomoci nahlédnout skutečnou podobu komunikace a života v české církvi. Snad si také budeme moci uvědomit své místo v celku světové církve, překonat stereotypy a rozvinout to autentické, čím v naší církvi žijeme,“ uzavírá teolog.