Menu

Farní kostel Sv. Jana a Pavla

zpracoval Pavel Ramík

Farní kostel sv. Jana a Pavla
Farní kostel sv. Jana a Pavla

Farní kostel sv. Jana a Pavla v Místku leží v těsné blízkosti čtyřproudové silnice z Frýdku-Místku směrem na Příbor a Olomouc. Jeho velkolepost, umocněnou posledními opravami zevnějšku, nemůže nikdo, kdo se po této silnici pohybuje, přehlédnout. Jedná se nejen o největší kostel místecké farnosti, ale také o kostel nejkrásnější. Je dominantou města a jeho věž, i když není moc vysoká, hlásá celému okolí jeho existenci.

Byl postaven mimo město, téměř v polích, ale dnes se nachází uprostřed rušného města, poblíž nákupního střediska. Za minulé éry socialismu, když byl plánován dopravní průtah městem, byl z kostelní parcely zcela necitlivě kus odejmut a postavena zde hlavní silnice, čímž se zvýšila hlučnost místa. Také hřbitov byl tímto zásahem poškozen a silnici musela ustoupit část hřbitovní zdi s některými kaplemi křížové cesty.

Kostel sv. Jana a Pavla se velmi brzy po svém dokončení stal farním kostelem. Tento akt však není možné doložit pramenným materiálem, a proto není přesně znám rok jmenování kostela kostelem farním. Přestože se jedná o kostel farní, z historických důvodu zde fara nikdy nestála, protože místní duchovní správci využívali farní budovy u kostela Sv. Jakuba.